Стилі і напрями ландшафтного дизайну

Стиль ландшафтного дизайну відбиває унікальність ділянки, індивідуальність, її духовність, “релігію”. Стилів ландшафту налічується близько двох десятків, а їх композицій і гібридів – сотні.

Хоча існує безліч різних ландшафтних стилів, які досить популярні і часто використовуються в озелененні і облаштуванні територій, вони не обмежуються строгим вибором типів і напрямів. Проте більшість людей намагаються принаймні розпочати з напряму, який відповідатиме екстер’єру будинку і особистим перевагам замовника. І доки ми розкриватимемо суть багатьох, основних стилів, ви знайдете той, який близький вам, а може, і створите свій, неповторний, унікальний. Численні фото стилів ландшафтного дизайну допоможуть вам це зробити.

Усі види і напрями можна розділити на 2 великі групи: історичні і сучасні.

Усі фото збільшуються

Історичні стилі ландшафтного дизайну

Історичні напрями склалися в певну епоху і відбивають духовні цінності народів, спосіб життя і так далі.

Японський стиль ландшафту

Традиційні японські сади призначені для мирного споглядання. Вони спираються на даоську філософію і прагнуть забезпечити духовний притулок для його гостей. Основна увага акцентована на природу. Тому чіткі геометричні форми і штучний камінь не поширені в східних ландшафтах. Японський стиль прекрасно підходить для обмеженого простору, багато елементів мініатюрні, але здатні нести глибокий, прихований зміст.

японський стиль ландшафтного дизайну

Є чотири основні елементи в японському дизайні: природні камені, вода, рослини і прикраси. При виборі і організації елементів, він включає асиметрію, східні пейзажі, баланс компонентів і символіку. Ці принципи працюють разом і є основою.

Рекомендації для японського стилю ландшафтного дизайну:

  • Мощення доріжок і майданчиків робиться тільки природним каменем ( насип з гальки, плитняк, піщаник ), часто камінь старять, надаючи автентичність своїй епосі.
  • Уникайте прямих ліній, гострих і “ідеальних” кутів.
  • Вибір дерев для японського саду, які символізують силу і витривалість.
  • Усі камені в саду мають бути різного розміру.
  • Камені в японському саду розставляють групами, більший в центрі, менші по сторонах, утворюючи нерівносторонній трикутник.
  • Використання декоративних прикрас, жоден японський сад не обходиться без них.
  • Часто застосовують висохлі струмки, ставки з коропами-коі, сад каменів.
  • Імітація води, укладаючи гальку хвилеподібними візерунками.
  • Застосування меблів з бамбука, ротанга, зістареної деревини.
  • Японський стиль передбачає спокій, споглядання прекрасного. Не комбінуйте його з ігровими майданчиками, розважальними зонами.
  • Огорожі із застосуванням бамбука.
  • Застосування містків і майданчиків у безпосередній близькості з водою.

Кращі японські проекти спираються на концепцію асиметрії і збалансованості, з використанням своїх основних елементів.

Китайський стиль

Як і усе східне, китайському стилю властивий глибокий духовний сенс. Невід’ємна частина цього напряму – вода, доріжки, що проходять у безпосередній близькості з водоймою, перекриваючи струмки кам’яними містками, оглядові майданчики з дерева нависають над самою кромкою води.

китайський стиль ландшафту

Велика кількість рослинності : сосни, тополі, бамбук, гингко, верби, персики і сливи. Газон, як відкритий елемент, не застосовується, повна відсутність газонних майданчиків. Трава доповнює більші рослинні форми.

Середземноморський стиль ландшафтного дизайну

Постулати в середземноморському саду

Через ідеальний клімат, люди Середземномор’я вели відкритий спосіб життя. Упродовж сотень років вони були в саду, спілкувалися і їли на відкритому повітрі.

Багаторівневі фонтани можуть бути присутніми майже в кожному саду. Вони можуть бути досить простими або покриті майстерним різьбленням і зі статуями.

Трав’яні сади дуже поширені у всьому світі. В епоху середньовіччя, люди, що мешкають поблизу Середземного моря, вирощували трави і використовували їх і як кулінарні приправи, так і з лікувальною метою.

Класичний стиль ландшафту (регулярний)

Усі елементи класичного стилю мають строго геометричні форми. Все розраховано з математичною точністю. Доріжки і майданчики, їх розташування, дерева, живоплоти, фонтани -все має свою строгу форму.

Ідеальні форми, прямі лінії, повна симетрія – основа і фундамент цього стилю садового і ландшафтного дизайну. Переважно розташовують на ідеально вирівняній поверхні. Вимагає великих територій.

фото класичного стилю

Центром такого пейзажу є палац або будівля в класичному стилі, знаходиться вона на піднесеності, і її видно з далеку. Усе паркове планування підпорядковане центральній будівлі, променевидні доріжки розходяться в сторони від круглих майданчиків, на яких знаходяться розкішні фонтани, величні статуї.

У безпосередній близькості від палацу спостерігається явне домінування штучного ( архітектурні елементи, статуї, фонтани, баллюстрады, майданчики і так далі) над природним (дерева, живопліт, газони і квітники).

Віддаляючись від центральної будівлі, починають переважати природні форми. Дерева, кущі, натуральний газон усе більш великих форм, архітектурних елементів менше, і вони менш величні.

Класичний стиль припускає наявність великих територій, чималих витрат, постійного обслуговування.

Стиль кантрі

Походження цього стилю – Америка. За своїм складом це сільський стиль, що припускає простоту, комфорт і нехитрість. Форми як можна простіші, життєрадісність, велика кількість фарб зростаючих кольорів. Сад в цьому стилі простий, за ним мінімальний догляд, він не вимагає акуратності. Ніяких ексклюзивних, декоративних рослин і кольорів. Все, що ми можемо бачити щодня в селі: лужки з конюшини, кульбаби, соняшники, плетені дахи з очерету.

фото стилю кантрі

Елементи декору, садові меблі, інвентар повинні виглядати непоказно і старувато. Все вселяє думку, що це зроблено руками людини без застосування спеціальних інструментів.

Матеріали застосовуються найпростіші: глина, дерево, натуральний камінь, лоза і так далі. Город – невід’ємна частина цього сільського стилю, плодові дерева, кущі, ягоди.

У кожній країні додається свій сільський колорит. Десь це можуть бути дерев’яні, різьблені статуї, дерев’яні черевички. У слов’янському декорі можуть бути присутніми чавуни, підкови, колеса від возів, та і самі вози, обставлені глиняними горщиками з рослинами-однолітками, городні опудала, плетені огорожі, гнізда з лелеками і багато іншого.

Мавританський сад

Мавританський сад – це оазис посеред пустелі. Мавританському стилю властиві правильні форми і лінії. Але ці лінії не такі, як в класичному ландшафті, тут повторюється східний орнамент.

фото мавританського ландшафту

Якщо ви уявите палац султана, то мавританський сад – це саме він. Пишна рослинність, запашні, квіткові сади, фонтани, ставки і канали з дзюркотливою водою, все те, чого так бракує в пустелі і що може дозволити собі тільки султан.

Водойми часто невеликі і прямокутні, неглибокі, відбиток постійної нестачі води і її дбайливого використання. Якщо в китайському і японському стилі використовують ставки, максимально наближені до природних,то  в мавританському переважають прямі кути: водойми прямокутні, водні канали прямі, розходяться під кутом 90%.

Сучасні стилі дизайну

Сучасні стилі ландшафтного дизайну не є дзеркалом певної культури і епохи, вони не відбивають побуту, способу життя, географічне положення і так далі. Сучасні напрями ландшафтного мистецтва – це виклик традиціям і статутам, що склалися, новий вид мистецтва, що ламає стереотипи.

Модерн

Стиль модерн заперечує догми ранніх напрямів, що склалися. Модерн ( фр.-“новий”). Характерними ознаками є різноманітність форм і конструкцій, застосування нових матеріалів, часте застосування плавних ліній, недотримуючись симетрії.

стиль модерн фото

Рослини відіграють особливу роль. Тут це не просто рослинність, частина природи, це елемент декору. Рослини можуть формуватися в різні форми, але на відміну від класичного ландшафту, де рослини ідеальні, форми клоновані, в модерні вони мають деяку недбалість, немає повторень, цінується фактура і колір. Цінуються незвичайні рослини з химерно зігнутими стволом і гілками, незвично розвинена крона, і рідкісні екзотичні рослини, застосовується дуб, ясен, клен, горобина, хвойні породи дерев. Квіти в модерні: іриси, лілії, флокси, нарциси, примули і так далі.

Особливістю модерну є виконання саду, екстер’єру і внутрішньої обробки в одному стилі. У інтер’єрі і в саду ви можете зустріти близькі орнаменти, елементи декору, колірну палітру і матеріали.
У ландшафті модерну присутнє чітке зонування. Різні частини саду несуть своє призначення, особливу функціональність, але ніколи не домінують один над одним, все знаходиться в гармонії.

Охоче застосовується і вода, від чітких і прямих ліній водойм до звивистих струмочків і каскадів.

Побоюйтеся не перестаратися, стиль модерн – витіюватий і гармонійний.

Хай-тек

Хай-тек просякнутий новизною, незвичайними формами. У цьому стилі застосовуються сучасні матеріали, можлива як симетрія, так і асиметрія. Ландшафти в стилі хай-тек виглядають завжди ультрамодно, створюється враження, що сад створений в далекому майбутньому. Рослини необхідно підбирати з особливим акцентом, незвичайних форм.

фото ландшафту хай-тек

У стилі хай-тек застосовуються бетон, скло, пластик, полірована і хромована сталь. Спостерігається лаконічність форм. Водойми переважно нестандартні.
Цей стиль простий в обслуговуванні, не вимагає постійного догляду.

Мінімалізм

Стриманий, сучасний, лаконічний. На перший погляд це простий у виконанні стиль, але це не так. Кількість декоративних елементів сильно обмежена, але при цьому ландшафт повинен виглядати закінченим і мати свою індивідуальність.

фото в стилі мінімалізм

Простота і функціональність. Усе химерне непритаманне цьому стилю.

Відкриті цегляні перегородки ( без штукатурки), бетон, фактурні дерев’яні елементи. Колірна палітра стримана. Яскравим контрастом слугують рослини, їх може бути небагато, але вони виділяються, наприклад, плющ, що плететься, на сірій стіні або огорожі. Застосовується в дизайні і вода, водойми неглибокі, частіше це прямокутні, широкі каскади.
Геометричні форми прості, прямі лінії практично у всьому. Контрастом служать рослини, округлі валуни.

Натургарден

стилі ландшафтного дизайну

Концепція – природність. Крок на зустріч екології. У цьому стилі будівля оточена природною рослинністю, вона не обробляється. Немає монолітних конструкцій, масштабного мощення. Рослини природні, їх не прополюють, не поливають, не удобрюють. Це автономна екосистема. Можуть створюватися функціональні елементи, але їх вплив на сад має бути мінімальний.

Висновок

І це далеко неповний перелік стилістичних рішень. Скандинавський, англійський, “фентезі”, постмодернізм, бароко, екзотичний або тропічний, альпійський і так далі. Стилі ландшафтного дизайну можуть доповнювати один одного, або бути автентичними, підходити для певних ділянок або ні. Але в такій різноманітності течій і напрямів, ви, безперечно, знайдете щось своє.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...