годування молоді коропа

Інтенсивне годування молоді коропа при вирощуванні в вирощувальних ставках

У деяких рибних господарствах практикується отримання в інкубаційних цехах личинок коропових риб (короп, рослиноїдні) в донерестові терміни, що дозволяє значно продовжити період вирощування цьоголіток (Прокопенко, Гречковського, 1978). Однак у цей період в ставках слабо (до 1 г / м3) розвинена природна кормова база (Кражан, 1970, 1974), а вміст розчиненого у воді кисню в цей період сприятливий. Годування коропа, його личинок одним із джерел поповнення кормової бази стартовим комбікормом, склад якого і поживність повинна відрізнятися від комбікормів, призначених для вирощування при високій щільності в лотках без зоопланктону. Разом з тим необхідно відпрацювати техніку годування личинок, мальків і більш дорослих риб при їх годуванні в ставках і садках тепловодних рибних господарств.

Як бачимо, стартові комбікорми співвідносятьсяз високопоживними кормами, в яких протеїну міститься 36-40%, сума амінокислот становить 320-360 г / кг, в тому числі незамінних в кількості 118,1-154,1, з них метіоніну – 3-6, 3 і лізіна- 18,5-22,6.

Стартовий комбікорм СК 2-86, розроблений з урахуванням потреби в основних поживних речовинах і з урахуванням розвитку природної їжі у водоймах для вирощування личинок коропа протягом 20-30 днів. Апробація комбікорма за його згодовуванням відразу після зариблення ставків личинкою показала, що молодь риб можна вирощувати за короткий термін високої якості з середньою масою 4,5 і 6,8.

Комбікорми М-1 і М-2, розроблені для вирощування цьоголіток коропа в сітчастих садках масою від 4-5 г до 100 г.

Комбікорм К 111-3 Укр., розроблений для вирощування товарного коропа в ставках.

Комбікорм К 111-9 Укр., розроблений для вирощування товарного коропа в садках і басейнах на теплих водах.

фото личинок коропаВипробування стартового комбікорму СК 2-86 проводилися в малих ставках (площа 4000м2), кожне водоймище зарибнювали 4-денною личинкою лускатого коропа з розрахунку 100 тис. Екз. / Га, отриманої з одного гнізда виробників. Тривалість вирощування склала 30 днів, потім вся молодь була переведена на продукційний комбікорм рецепту До 111-3 Укр. Загальна тривалість вирощування склала 133 дні.

Навколишнє середовище та умови

Годування коропа проводилося 3-4 рази на день по периметру ставу. У контрольних озерах молодь вирощувалася на природній їжі, а в досвідчених – на випробуваному комбікормі СК2- 86 по виробничим нормам. Годування почали наступного дня після зариблення і продовжували щодня протягом 30 діб досліду.
Температура води під час досліду склала 18-23 °З, а вміст розчиненого у воді кисню – 4,0-8,2 мг/л.
Кількість зоопланктону в середньому по ставках становила 10-15 г / м3, значних відмінностей за вегетаційний період не відзначено. Індекси наповнення кишечників склали 36- 70,50 / 000.

Дані свідчать про те, що середня маса малька, якого підгодовували стартовим комбікормом 30 днів, була більшою на 44,8%, ніж у контролі. Підсумкова середня маса за 133 дні вирощування була більшою у дослідній групі личинок на 25,1%, а вихід – менше на 8,1%, але рибопродуктивність по експериментальній групі на 230 кг. Загалом, витрати корму більше за дослідними личинкам на 9,1%.

Таким чином, підживлення личинок коропа стартовими комбікормами (СК 2-86) у період до 30-денного віку після її викльову значно збільшує зростання молоді і якість рибопосадкового матеріалу.

У зв’язку з недостатнім науковим обґрунтуванням по підгодівлі в цей період вирощування риб і в наступні роки виникла необхідність розробити більш конкретні добові норми з розрахунку і згодовування личинкам комбікормів.

Крім того, розроблена таблиця з розрахунку і згодовування стартових комбікормів при вирощуванні відразу після заселення личинок в ставок для коропів. Дослід проводився в ставках площею 400 м2 кожен.

Теоретичними розрахунками встановлено, що за 20 днів підгодівлі комбікормом СК 2-86 необхідно згодувати молоді за першим варіантом – 52 кг, а по другому – 104 кг. Розрахунок комбікорму провели з урахуванням розвитку зоопланктону, маси личинок, температури води, розчиненого у воді кисню.

Роздача сухого пилоподібного комбікорму перші 15 днів проводили фракцією 0,08-0,1мм. Потім розсіювали по воді або ліпили в грудки і розміщували по кормових місцях ставка по периметру на відстані 1-2м від урізу води. Потім вирощування молоді проводили на виробничому комбікормі До 111-3 Укр.

Середня температура води за період досвіду знаходилася в межах 20-22 ° С, а вміст розчиненого у воді кисню – в межах 3,0-9,1 мг/л.

Як бачимо з даних, середня маса в кінці досліду за першим варіантом склала 12,8 г, по другому – 13,8 або більше на 7,8%. Вихід цьоголіток з вирощування був більше у дослідній групі і склав 50%, проти 37% у контролі.

Аналогічний дослід проведений в одногектарних водоймах. Ставки зарибнювали 4-денною личинкою лускатого коропа по 100 тис / га середньою масою 1,5 мг. Першому варіанту досвіду згодували 52 кг комбікорму СК 2-86, а другому – 104кг. Комбікорми кидали 3 рази на день по периметру ставу до 10 днів у сухому вигляді, а потім до кінця досліду замішували на воді і кидали у вигляді тіста. Дослід тривав 22 дні.

Під час досліду здійснювалися гідрохімічні і гідробіологічні дослідження і вимірювання, показники яких знаходилися в межах норми.

Як видно з даних, середня маса личинок була більше в другому варіанті досліду, де молоді за 22 дні було згодовано 104 кг стартового комбікорму.

Для уточнення добових норм при підгодівлі стартовими комбікормами за 20 днів у виробничих умовах проведено дослід. Для експерименту були виділені два ставки по 4,5 га кожен, які були зариблені личинкою лускатого коропа з розрахунку 100 тис. на гектар.

Гідрохімічні і гідробіологічні показники знаходилися в нормі. Температура води і вміст розчиненого у воді кисню, відповідно, – 20-24 ° С і 4 мг/л і вище.

Годування личинок коропа здійснювали за принципом попередніх дослідів по периметру ставу.

Необхідно зазначити, що згідно з виробничим нормативами через 1 міс. личинка без годування повинна мати середню масу до 2 гр.

Таким чином, дослідженнями встановлено, що застосування підгодівлі личинок коропа (непідрощені) на 3-4 добу після їх вилуплення з ікри стартовими комбікормами типу СК 2-86 і розробленої технології раціонального годування дозволяє в 20-добовий період отримувати молодь масою 4 г і більше, в порівнянні з нормативною без підживлення до 2 г.

При всіх рівних екологічних умовах можна за рахунок підгодівлі стартовими комбікормами досягти маси молоді за короткий термін (20-30 днів) 4,5-7,0 г при невеликих витратах корму (106 кг, який при щільності посадки 100 тис. екз. / га розподіляється наступним чином: перші п’ять днів годування – 1-4; другі п’ять днів – 3,0-5,9; треті п’ять днів – 6,5-7,6; четверті п’ять днів – 7-8). Найбільш сприятлива температура води у ставках повинна бути 20-25 ° С з вмістом розчиненого у воді кисню не менше 5 мг/л.

За матеріалами досліджень розроблено науково-технічний документ «Рецепти стартових комбікормів і технологія раціонального годування личинок коропових риб при підрощуванні їх у лотках і вирощуванні в вирощувальних ставках».

Надалі вирощену молодь, до маси 5-7 г, можна залишити або пересадити в садки або басейни тепловодних рибних господарств, де слід продовжити її вирощування.

З цією метою проведені дослідження по вирощуванню цьоголіток коропа в садках. З урахуванням потреби молоді в поживних речовинах розроблені два рецепти стартових комбікормів М-1 і М-2, а в якості контролю використаний комбікорм рецепту До 111-3 Укр.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *